Funkcjonalność i żywotność grzejnika łazienkowego dla ręczników są bezpośrednio związane z zasadami jego działania. Jak każde inne urządzenie, grzejnik ze stali nierdzewnej wymaga pielęgnacji i konserwacji. W tym artykule dowiesz się, jak przeprowadzić obsługę grzejnika łazienkowego i jak wyczyścić podgrzewany grzejnik łazienkowy z płytki nazębnej.
Elektryczny grzejnik łązienkowy
Elektryczny grzejnik łazienkowy ma kilka zalet w stosunku do wody. Jest to nie tylko całoroczny cykl pracy i brak problemów z połączeniem, ale także uproszczona konserwacja jego powierzchni. Ponieważ suszarka elektryczna z suchym podgrzewaczem drutowym nie ma kontaktu z wodą, nie grozi to powstawaniem kamienia i rdzy. Aby dbać o podgrzewany grzejnik łazienkowy z połączeniem elektrycznym, wystarczy wytrzeć go z kurzu i wilgoci. Jeśli urządzenie jest prawidłowo podłączone (gniazdo jest uziemione) – nie będzie z nim żadnych problemów. O wiele trudniej jest utrzymać suszarkę do wody w jej funkcjonalnej formie.
Jednym z głównych problemów związanych z „podłączeniem wody” jest podatność na korozję. W tym celu przewidziany jest mechanizm ochronny. Stal nierdzewna w kontakcie z tlenem stwarza przeszkodę w tworzeniu się rdzy – rodzaj folii z tlenku chromu. Ta folia chroni powierzchnię stali nierdzewnej przed wodą i innymi substancjami (oprócz kwasów).
Jeśli stal jest tak odporna na rdzę, to skąd ona pochodzi? W większości przypadków odpowiedź jest prosta – prąd błądzący (więcej informacji można znaleźć tutaj). Obecność ładunku zewnętrznego zwiększa stopień korozji metalu.
Uziemienie jest podstawą ciągłej pracy!
Podstawowe zasady działania wodnego grzejnika łazienkowego:
1. Urządzenie powinno być uziemione.
2. Nalot na suszarkę do ręczników jest usuwany za pomocą słabo alkalicznych substancji o kwasowości рН9-рН11. Użycie materiałów ściernych podczas czyszczenia jest surowo wzbronione. Kamień i osady mineralne zasadniczo zmniejszają wydajność cieplną suszarki do ręczników.
3. Korozja jest usuwana za pomocą 10 % kwasu azotowego (posiada właściwości utleniające). Następnie powierzchnia metalu jest dokładnie płukana ze składu kwasowego. Dzięki właściwościom utleniającym, kwas azotowy przywraca tlenek azotu (NO) na powierzchni stali. To pomaga przywrócić właściwości stali wysokostopowej – AISI 304. To właśnie z tej marki produkowane są polerowane suszarki do ręczników Laris.
Rdza powstaje w miejscach, w których uszkodzona jest warstwa tlenku – zagięcia i małe rysy. Uszkodzenia stali nierdzewnej mogą być zarówno mechaniczne jak i elektrochemiczne. Korozja elektrochemiczna (galwaniczna) występuje w przypadku kontaktu dwóch różnych metali, np. miedzi i aluminium, cynku i stali nierdzewnej.
Możliwe jest również oczyszczenie grzejnika z korozji poprzez polerowanie jej powierzchni. Do mechanicznego polerowania stali nierdzewnej stosowana jest specjalna pasta GOI. W tym celu na filcowy dysk lub zwilżony kawałek miękkiej tkaniny GOI – umieszcza się specjalny środek polerski na bazie tlenku chromu. Polerowanie odbywa się delikatnymi ruchami bez nacisku. Po zakończeniu polerowania należy zmyć skład tlenku wodą, wytrzeć produkt do sucha.
4. Przy uderzeniu mieszanek budowlanych na powierzchni suszarki do ręczników należy je natychmiast usunąć ciepłą wodą.
5. Zaleca się wykluczenie penetracji substancji węglowych na powierzchni stali nierdzewnej. Stal nierdzewna AISI 304 jest niskoemisyjna, dlatego kontakt z cząsteczkami stali węglowej powoduje poważną korozję.
6. Suszarkę do ręczników, łącznie z osadami wewnętrznymi, należy czyścić przynajmniej raz w roku.
7. Jeśli suszarka do ręczników wodnych jest podłączona do instalacji c.o., można ją zamknąć po wyłączeniu dopływu ciepła (koniec sezonu grzewczego). Zapobiegnie to przedostawaniu się obcych zanieczyszczeń do urządzenia podczas płukania układu (włączonego ogrzewania). Suszarkę do ręczników można zamykać na lato tylko wtedy, gdy istnieje bypass z zaworami odcinającymi. Nie jest konieczne odprowadzanie wody z suszarki do ręczników.
Zasady wygładzania dotyczące pielęgnacji powierzchni ze stali nierdzewnej mogą znacznie wydłużyć żywotność grzejników łazienkowych wodnych.