Korozja grzejnika łazienkowego lub dlaczego ziemia powinna być uziemiona

Stal nierdzewna AISI 304, z której wykonane są produkty Laris-Perfect, to wytrzymały i odporny na korozję materiał. Żywotność stali nierdzewnej jest dziesiątki lat, ale istnieje szereg niekorzystnych warunków, które mogą zmniejszyć “żywotność” stali.

Ponieważ wodny grzejnik łazienkowy jest podłączony do sieci grzewczej, jakość dostarczanej wody ma duże znaczenie dla działania. Zwiększona zawartość tlenu i minerałów w wodzie ma negatywny wpływ na strukturę stali. Jednak największym zagrożeniem dla powierzchni wysychającej jest prąd błądzący. Prawidłowe uziemienie grzejnika łazienkowego pozwala na usunięcie głównej przyczyny korozji stali nierdzewnej – wystąpienia nadmiernego ładunku elektrycznego.

Musimy zrozumieć, czym jest korozja elektrochemiczna i skąd pochodzi prąd błądzący.

Przyczyny korozji elektrochemicznej


Uważa się, że stal stopowa jest odporna na rdzę. Naprawdę tak jest. Ale w pewnych warunkach, właściwości antykorozyjne stali nierdzewnej są zmniejszone. Obecność cząsteczek powietrza w wodzie nie może w żaden sposób uszkodzić rury ze stali nierdzewnej, wręcz przeciwnie, tlenek chromu – główny element ochrony antykorozyjnej – na powierzchni stali tworzy się tylko przez kontakt ze środowiskiem tlenowym. Ale jeśli ładunek energetyczny jest “przyczepiony” do tlenu – reakcja elektrochemiczna jest nieunikniona.

Konstrukcje metalowe w podłożu podlegają dwóm rodzajom korozji – galwanicznej i elektrochemicznej (elektrokorozja). Reakcja galwaniczna zachodzi pomiędzy dwoma niepasującymi do siebie materiałami. Ten rodzaj wymiany elektrycznej pomiędzy bardziej stabilnym i bardziej aktywnym metalem występuje ze względu na różnicę potencjałów. Z reguły bardziej aktywny stop jest niszczony. Przykładem korozji galwanicznej jest zniszczenie stali nierdzewnej w kontakcie z metalem stalowym lub aluminium. Reakcja elektrochemiczna jest również wynikiem różnych potencjałów elektrycznych, tzn. jest podgatunkiem efektu galwanicznego wzmocnionego obecnością ładunku elektrycznego.

Wśród przyczyn prądów błądzących są niektóre:
– brak lub nieprawidłowe utworzenie obwodu uziemiającego;
– wymiana metalowych rur pionowych na rury metalowo-tworzywowe bez późniejszego uziemienia (przerwanie obwodu odprowadzania prądu);
– bliskość bezobsługowych, odpowiednio zelektryfikowanych torów (tory tramwajowe, kolejowe);
– awaryjny wyciek prądu z linii przewodzących.

Nadmiernych obciążeń można uniknąć dzięki prawidłowo zaprojektowanemu i stabilnemu uziemieniu.

Pętla uziemiająca – jak ją stworzyć.


Zgodnie z przepisami budowlanymi wszystkie elementy metalowe muszą być uziemione. W nowych budynkach znajduje się system wyrównywania potencjałów do uziemienia, stare domy charakteryzują się dostawą rur metalowych do ogólnego obwodu uziemiającego (w piwnicy). Podłączenie wodnych grzejników łazienkowych jest procedurą, która może wpływać na system wyrównywania potencjałów. Aby stworzyć niezawodną ochronę grzejnika łazienkowego przed prądami błądzącymi, wystarczy zetknąć się z wszystkimi metalowymi urządzeniami w łazience z metalowym pionem.

Instalacja gniazda ze stykiem uziemiającym pozwala na całkowite rozwiązanie problemu powstawania ładunków elektrycznych dla elektrycznych grzejników łazienkowych. Pozostaje pytanie – jak uziemić grzejnik wodny?

Instrukcje dotyczące uziemiania grzejnika wodnego zawierają:
– Połączenie metalowych elementów łazienkowych w jedną sieć – za pomocą przewodu miedzianego o przekroju 4 mm²;
– Przewód i przewód spustowy prądu są połączone na rozdzielnicy za pomocą zworki uziemiającej;
– Przewód uziemiający jest mocowany do ręcznika lub rury zasilającej za pomocą specjalnej klamry.

Хомут заземления
Zacisk uziemiający jest metalową wylewką z listwą zaciskową, której głównym zadaniem jest przeniesienie potencjału samoistnego na przewód uziemiający. Opaska zaciskowa zapobiega pęknięciu urządzenia, na którym jest zainstalowana, a także chroni osobę przed porażeniem prądem elektrycznym. Opaska ochronna jest montowana na rurach stalowych lub miedzianych.

Metody ochrony przed korozją typu elektrochemicznego:
1) Zakup grzejnika z powłoką specjalną – inhibitor korozji.
Działanie inhibitora ma na celu wytworzenie pozytywnego potencjału na powierzchni stali nierdzewnej. Warstwa ochronna powstaje w wyniku adsorpcji przy oddziaływaniu substancji czynnej z metalem lub warstwą korozyjną. Konwerter rdzy nałożony na ręcznik jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony antykorozyjnej.

2) Sprawdzenie obwodu uziemiającego, przywrócenie jego integralności.
Nie jest możliwe samodzielne określenie obecności prądów błądzących i “awarii” systemu uziemienia. Przy pomocy oscyloskopu, elektryk jest w stanie zidentyfikować problem i doradzić jego rozwiązanie.

Планка заземления

3) Zastąpienie wodnego grzejnika przez grzejnika elektrycznego.
Elektryczny grzejnik łazienkowy jest najlepszym rozwiązaniem do instalacji w miejscach najbardziej narażonych na korozję elektryczną. O rodzajach suszarek elektrycznych można dowiedzieć się w artykule – “Jaki są elektryczne grzejniki łazienkowe?”

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa na terenie Polski
30 dni na zwrot zamówienia
30 dni na zwrot zamówienia
Bezpłatne porady i doradztwo
Bezpłatne porady i doradztwo
Bezpieczne płatności on-line
Bezpieczne płatności on-line
0
preloader