Na jakiej wysokości powiesić grzejnik łazienkowy? – Wskazówki dotyczące montażu

Высота монтажа полотенцесушителе

Dla bezpiecznej pracy grzejnika łazienkowego konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad jej instalacji. Wybór układu urządzenia jest bezpośrednio związany z rozprowadzeniem rur lub rozmieszczeniem gniazd (odpowiednio dla wody i dla grzejnika elektrycznego). Gdzie powiesić grzejnik do ręczników w łazience, jakie są wymagania co do uziemienia urządzenia, wysokości montażu grzejnika z podłogi? O wszystkim w porządku.

Wodny grzejnik łazienkowy
Zasady instalacji wodnego grzejnika w łazience są wyjaśnione w kodeksie norm i przepisów budowlanych. Zawory odcinające na grzejnikach powinny być przewidziane do bezbolesnego odłączenia urządzenia od centralnego zasilania cieplnego w okresie letnim.

W budynkach mieszkalnych i obiektach sanitarnych dozwolone jest podłączenie grzejników do samodzielnych systemów pracy całorocznej. Ciśnienie w obiegu grzewczym urządzeń sanitarnych nie może przekraczać 0,45 MPa. Wynika z tego, że do zasilania z ciepłą wodę można wykorzystać nie tylko centralne ogrzewanie, ale również alternatywne źródło (np. HTW lub obwód autonomiczny).

Do wewnętrznych rur i elementów instalacji ciepłej wody użytkowej należy stosować rury i kształtki z tworzyw sztucznych, GRP i innych tworzyw sztucznych. Można stosować rury miedziane, brązowe, stalowe lub mosiężne z powłoką antykorozyjną.

Podstawowe zasady:

  1. Optymalna wysokość montażu grzejników dla ręczników wynosi 120 cm od podłogi (dopuszczalne są warianty od 90 do 175 cm). Wysokość montażu grzejnika w łazience zależy również od wzrostu osoby, która będzie jej używać. Użytkownik powinien mieć możliwość dotarcia do górnego nadproża urządzenia.
  2. Odległość od ściany do środka rur przyłączeniowych grzejnika do ręczników powinna wynosić 35-55 mm (w zależności od wielkości grzejnika łazienkowego).
  3. Warunkowe przejście rur o tej samej średnicy powinno wynosić nie mniej niż 25 mm dla rurociągów cyrkulacyjnych CWU, nie mniej niż 32 mm dla sieci cieplnych.
  4. Pod grzejnikiem można zainstalować umywalkę, wannę lub pralkę (odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 60 cm).
  5. Grzejnik łazienkowy dla ręczników, jak każde metalowe urządzenie w łazience, musi być uziemiona (więcej szczegółów znajdziesz tutaj).
Схема монтажа - водяной полотенцесушитель

Wodny grzejnik łazienkowy do ręczników powinien być skonstruowany w oparciu o technologie gwarantujące uzyskanie szczelnego połączenia. Lepiej jest usunąć położenie grzejników w łazience ze źródła wahań elektromagnetycznych. Podczas instalacji grzejnika, firma instalacyjna może dobrać niezbędną armaturę przejściową w zależności od konkretnych warunków.

Elektryczny grzejnik łazienkowy
W przypadku grzejników elektrycznych znacznie lepiej jest powiesić grzejnik łazienkowy elektryczny podłączony tylko do gniazda. Dlatego gniazdo powinno mieć prawidłowe uziemienie, być odporne na wilgoć i pył. Wymagania dotyczące uziemienia i środków ochronnych w instalacjach elektrycznych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Elektryczny grzejnik łazienkowy
W przypadku elektrycznego grzejnika pojawia się pytanie, o ile lepiej jest powiesić grzejnik łazienkowy elektryczny zgodnie z podstawowymi zasadami:

  1. Gniazdo przyłączeniowe musi posiadać obudowę ochronną z uszczelką gumową i pokrywą ochronną (IPX 4/IPX 5). Surowo zabronione jest umieszczanie gniazda w miejscu, w którym gromadzi się kondensat (może powodować zwarcia). Wysokość gniazda grzejnika do ręczników musi wynosić co najmniej 50 cm od podłogi.
  2. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie gniazdka na zewnątrz łazienki. W tym przypadku sznur suszarki do ręczników jest podłączony poprzez ukryty moduł instalacyjny. Instalacja może być również przeprowadzona poprzez ukrytą łączność (poprzez prowadzenie ścian, a następnie ułożenie kabla).
  3. Odległość od suszarni elektrycznej do urządzeń sanitarnych i rur powinna wynosić co najmniej 70 cm. Ważne jest, aby dostęp do przyłącza elektrycznego nie był blokowany przez samą suszarkę do ręczników.
  4. Instalacja gniazda ze stykiem uziemiającym pozwala na całkowite rozwiązanie problemu uziemienia elektrycznej suszarki do ręczników.
  5. To jest zakazane! Samodzielnie zdemontować produkt, napełnić go wszelkimi płynami lub przeprowadzić prace naprawcze.
Схема монтажа - электрический полотенцесушитель

Jeśli wtyczka przewodu zasilającego nie pasuje do gniazdka, należy zainstalować gniazdko ze stykiem uziemiającym. Przed włączeniem elektrycznego grzejnika łazienkowego należy sprawdzić elementy sieciowe, przewód i wtyczkę pod kątem uszkodzeń izolacji. Jeżeli wystąpią oznaki zużycia pokrywy izolacyjnej ( szokujące mrowienie przy dotykaniu części metalowych), natychmiast odłączyć suszarkę do ręczników od zasilania i skontaktować się z centrum serwisowym producenta.

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa na terenie Polski
30 dni na zwrot zamówienia
30 dni na zwrot zamówienia
Bezpłatne porady i doradztwo
Bezpłatne porady i doradztwo
Bezpieczne płatności on-line
Bezpieczne płatności on-line
0
preloader